Celníci rozkryli daňové úniky za více než 170 milionů korun

celníci daně cigarety

Daňový únik ve výši nejméně sto sedmdesát milionů korun odhalili celníci ze Sekce pátrání Generálního ředitelství cel při závěrečné realizaci trestní věci.

KOLOSSEUM

Daňový únik ve výši nejméně sto třicet milionů korun odhalili celníci ze Sekce pátrání Generálního ředitelství cel při závěrečné realizaci trestní věci vedené pod krycím názvem „KOLOSSEUM“. Ve dnech 29. – 30. července provedli pražští a olomoučtí specialisté z odborů pátrání Generálního ředitelství cel na území hl. města Prahy, na více místech Olomouckého kraje a Plzeňského kraje šest domovních prohlídek a devět prohlídek jiných prostor a pozemků. Jedna domovní prohlídka, konkrétně prohlídka výrobního areálu a skladovacích prostor na Olomoucku, byla ukončena až 11. srpna. Při prohlídkách na Olomoucku celníci odhalili sklad a kompletní moderní a plně funkční výrobní linku a technologii na výrobu tabákových výrobků, konkrétně linku na výrobu cigaret, balicí linku na cigaretové krabičky, sušárnu na tabák a diesel agregát na výrobu elektrické energie. Při prohlídkách zajistili 17 309 320 kusů vyrobených cigaret, 25 391 kg tabáku a tabákového odpadu, velké množství různých komponentů na výrobu cigaret (celkem 65 palet) jako jsou cigaretové filtry, cigaretový papír, přířezy cigaretových krabiček, náústkový papír a velké množství obalového materiálu (31 palet). Dále v rámci prohlídek zajistili finanční hotovost v různých měnách v celkové hodnotě převyšující v přepočtu 3 800 000 korun českých. Zároveň zabavili věcné a listinné důkazy a mobilní telefony nyní již obviněných osob. Škoda na spotřební dani byla prozatím vyčíslena ve výši 130 777 575 Kč.

Při realizaci bylo zadrženo celkem 14 osob, z toho 4 Češi, 1 Bulhar, 1 Rumun a 8 Ukrajinců, kterým následně Policie České republiky sdělila obvinění ze spáchání zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Všechny osoby jsou stíhány vazebně. Obviněným hrozí trest odnětím svobody na pět až deset let.

Velmi intenzivní prověřování této trestné činnosti příslušníci odborů pátrání Praha a Olomouc Generálního ředitelství cel prováděli pouze několik měsíců, za tuto poměrně krátkou dobu se jim však podařilo podrobně zmapovat vysoce organizovanou a závažnou trestnou činnost, trestní věc zrealizovat, zajistit množství stop a důkazů, zadržet 14 osob a věc předat Krajskému ředitelství policie hlavního města Prahy. Dozor v této trestní věci vykonává v současné době Městské státní zastupitelství v Praze.

Vybavení a organizovanost prověřované skupiny podezřelých osob bylo opravdu mimořádné. Celníci se doposud s tak výkonným a moderním výrobním zařízením nesetkali. Jednalo se o zařízení zn. MOLINS – MARK 9, jehož výrobní kapacita je až 5000 kusů cigaret za minutu. Při realizaci byly na místě prohlídky nalezeny výrobní stroje v provozu a hotové tabákové výrobky a přířezy cigaretových krabiček označené obchodními názvy Marlboro, Regina, L&M a RICHMOND. Podezřelé osoby se po celou dobu prověřování chovaly velmi obezřetně a konspirativně. Jako krycí náklad používaly obaly od cukrovinek a sladkostí s italským popisem, který se našel ve výrobně. Jako zdroj potřebné elektrické energie jim sloužil velmi výkonný nezávislý dieslový agregát, který byl na místě prohlídky také zajištěn.

Vzhledem k závažnosti celého případu se na závěrečné razii podílela speciální zásahová složka celní správy – Skupina operativního nasazení a zásahová jednotka Policie České republiky.

S ohledem na množství zajištěných tabákových výrobků, tabáku, komponentů na výrobu cigaret, tabákového odpadu a strojního vybavení (celkem se jednalo o cca 570 palet zajištěných věcí a cca 17 kusů strojního vybavení) se na vyklízení výrobního areálu a odvozu významně podílela Armáda České republiky a Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru České republiky.

CAPPELLO

Začátkem března celníci z pražského odboru pátrání Generálního ředitelství cel provedli závěrečnou realizaci a rozkryli mezinárodní skupinu osob, která obchodovala s nelegálně vyráběnými cigaretami na území více států. Zadrželi 13 osob cizí státní příslušnosti, z toho 12 osobám bylo sděleno obvinění a tři jsou stíhány vazebně. Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor a pozemků na Plzeňsku a v Praze objevili a zajistili více než šest milionů cigaret zn. MARLBORO a WINSTON, dvě tuny tabáku, dvě tuny tabákového odpadu, komponenty k výrobě cigaret, kompletní výrobní linku na výrobu cigaret, řezačku tabáku, finanční hotovost ve výši 24 255 EUR a jako nástroj trestné činnosti dvě nákladní soupravy. Způsobená škoda na spotřební dani je více než 43 milionů korun.

Úkony trestního řízení pod krycím názvem „CAPPELLO“ celníci zahájili v průběhu prosince loňského roku. Přestože k zastírání nelegálního podnikání pachatelé často měnili místa předávky vyrobených cigaret, podařilo se celníkům rozkrýt a zmapovat jejich pohyb. Na Plzeňsku odhalili objekt s kompletní výrobnou cigaret včetně kamionů, které sloužily k následné distribuci vyrobeného zboží.

Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. Převoz zajištěného zboží logisticky zajistil Záchranný útvar HZS ČR.

Zdroj: allnews.cz

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...