Češi jsou v třídění jedničky a o třídění odpadů se nyní více mluví i v českých médiích

Toxin odpady mediální analýza

Češi patří k přeborníkům v třídění odpadů a rok od roku své „rekordy“ vylepšují. Zvyšuje se u nás nejen množství vytříděného odpadu na obyvatele, ale zlepšují se i možnosti co, jak a kde třídit. Dokonce se rok od roku o třídění odpadů více píše a mluví i v našich médiích. Meziroční nárůst počtu článků je letos o stovky článků. O třídění se sice nejvíce píše v souvislosti s velkoměsty, kde je tato problematika nejpalčivější. Více se tématem podle mediálních analýz zabývají už ale i menší města do 50 tisíc obyvatel jako je Jihlava či Teplice.

V Evropě jsme jako Češi na špičce. Alespoň, co se týče statistik třídění odpadu, jak uvádí Český statistický úřad (ČSÚ) i průzkumy veřejného mínění agentury STEM/MARK či webový portál k třídění odpadů samosebou.cz. Podle posledně jmenovaného webu odpad pravidelně třídí až 73 procent obyvatel České republiky. A čím více Češi třídí, tím více také požadují zlepšování služeb ohledně třídění. Díky tomu se pak o dané problematice i více a častěji mluví v tuzemských médiích.

Třídění odpadů se objevuje v českých médiích častěji

S tím, jak se tedy zvyšuje množství komunálního i vytříděného odpadu na obyvatele a z recyklace se stává stále větší a lukrativnější business, roste i počet takto tematicky zaměřených příspěvků v médiích. Zatímco za celý rok 2020 vyprodukovala česká média na 4595 článků a reportáží, letos to podle analýz z mediamonitoringu firmy TOXIN bylo jen za 11 měsíců přes 5140. Nejvíce se tématu recyklace odpadů věnují média v souvislosti s největšími regiony. Tradičně proto ve statistikách článků o třídění dominuje hlavní město Praha a Moravskoslezský kraj.

toxin logoZ menších měst do 50 tisíc obyvatel se v médiích nejvíce objevují články ve spojení s městy Jihlava, Opava a Teplice, které se také stále častěji snaží vylepšovat služby a možnosti recyklace pro své občany tak, aby je k třídění motivovali ještě více. Například v Teplicích si kvůli jednodušší recyklaci pro občany zmodernizovali linku v třídírně odpadů a pořídili si magnetický separátor, který dokáže vybírat kov z plastových odpadů. „Od letošního prosince naši obyvatelé mohou dávat kovový odpad, tedy konzervy a plechovky od nápojů, spolu s plasty rovnou do žlutých kontejnerů a v třídírně si to potom sami vytřídí,“ říká mluvčí radnice Robin Röhrich a dodává, že „to ale neznamená konec šedivých popelnic na kovy. Ty budou i nadále dostupné na 25 místech ve městě.“

Co Čechy tedy motivuje k třídění?

Za zvyšováním množství tuzemského odpadu k recyklaci stojí nejen specifický přístup Čechů k třídění a touha přispět k ochraně životního prostředí, ale i zvyšování cen za svoz odpadu. Zdražení cen pro rok 2022 si aktuálně schválilo například hlavní město Praha a nejspíš brzo se přidají i další města. Pokud však majitelé domů intenzivně třídí, což je pro ně zdarma, mohou díky tomu ušetřit na poplatcích za popelnici na směsný odpad. Menší popelnice jsou levnější a stejně tak je i levnější, pokud si necháte vyvážet odpadky méně často, třeba jednou za dva týdny. Kupříkladu v Praze poplatek za 120litrovou popelnici vyváženou jednou za dva týdny, přijde ročně na zhruba tisíc pět set korun, v menších městech jako je Jihlava či Pardubice se platí přes 650 korun za rok.

Autor textu: Věra Tůmová, Infoprofigroup.cz

#EVENT #KONFERENCE

16Led2025

Konference Chemická legislativa 2025

Od 8:00 Do 15:00

Rosmarin Business Centrum, konferenční sál 1. patro

Zobrazit více...