Česká republika se zapojí do Inovačního fondu NATO

Inovační fond NATO

Na konci července došlo k finálnímu kroku nezbytného pro vznik Inovačního fondu NATO, historicky prvního mezinárodního venture kapitálového fondu zaměřeného na strategické investice do moderních technologií.

Rozvoj a šíření tzv. nastupujících a přelomových technologií, EDTs, mezi které patří např. umělá inteligence, robotika či kvantové a vesmírné technologie, v nejbližších letech výrazně promění nároky na zajištění obrany a bezpečnosti. Členské státy NATO si tuto skutečnost velice dobře uvědomují, proto vznikla před dvěma lety iniciativa NATO 2030, která má zajistit politickou i vojenskou relevanci Aliance i v následujících letech.

Inovační fond NATO společně s obranným akcelerátorem DIANA jsou výsledkem takřka dvouleté snahy k zajištění přístupu Aliance k těmto nastupujícím a přelomovým technologiím a urychlení jejich integrace do vojenských schopností.

Již na setkání ministrů obrany NATO v říjnu 2021 ČR podepsala Deklaraci záměru účastnit se založení Inovačního fondu po boku dalších 16 spojeneckých států. Záměr naší účasti byl potvrzen na nadcházejícím summitu NATO v Madridu ve dnech 28. až 30. června 2022.

Po letošním summitu ve Vilniusu bylo uskutečněno posledních pár kroků, které vedly k oficiálnímu vzniku Inovačního fondu NATO 1. srpna 2023. ČR tak společně s dalšími 22 aliančními spojenci bude v následujících 15 letech podporovat technologické start-upy jejichž řešení mohou pomoci NATO čelit výzvám budoucnosti.

Ruská agrese vůči Ukrajině nám v reálném čase ukazuje, jak je důležité propojit zavedené firmy obranného průmyslu, inovativní start-upy a ozbrojené síly. Jen tato kombinace dokáže přinášet technologie rozhodující o úspěchu na bojišti. A přesně toto místo v inovačním ekosystému zaplňují nové iniciativy Aliance – Inovační fond NATO a DIANA.

Účast České republiky je technicky zajištěna prostřednictvím Národní rozvojové investiční, a.s., dceřiné společnosti Národní rozvojové banky. Zástupci instituce budou Ministerstvu obrany poskytovat expertní poradenství v oblasti rizikového kapitálu.

Autor: Ondřej Vodička

MOCR

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...