Přeskočit na obsah

EU se shodla na sankčním systému proti obchodnímu zastrašování od Číny a dalších

přístav doprava clo

Evropská unie bude mít k dispozici nový nástroj, jak čelit obchodnímu a ekonomickému nátlaku či zastrašování ze strany Číny a dalších zemí. Členské země a europoslanci se dnes nad ránem shodli na znění pravidel, která EU umožní v krajním případě sáhnout k zavedení odvetných cel či omezení dovozních licencí. Některé členské země se obávají, aby případné využívání systému nevedlo k obchodním válkám. I proto si proti původnímu návrhu Evropské komise vyjednaly státy větší podíl na rozhodování o možných protiopatřeních.

Brusel přišel s nápadem zavést možnost obchodní a ekonomické obrany předloni v reakci na agresivní obchodní praktiky Pekingu či vleklé spory EU o cla s administrativou bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Řada unijních zemí chtěla předejít tomu, aby se dostala do situace Litvy, s níž Čína přerušila obchodní vazby kvůli vstřícné politice Vilniusu vůči Tchaj-wanu.

Dnes dohodnutá pravidla mají podle komise sloužit zejména jako páka pro vyjednávání s třetími státy. Unijní exekutiva v součinnosti s členskými zeměmi se je bude snažit přesvědčit, aby od nátlakových praktik upustily. Pokud jednání nepovede k cíli, budou moci komise a státy rozhodnout o případné odvetě. Ta může mít různé podoby od zavedení dovozních poplatků přes zpřísnění licencí po omezení přístupu k veřejným zakázkám.

“Jakákoli protiopatření ze strany EU budou aplikována až jako poslední možnost,” zdůraznila Rada EU zastupující členské státy. Opatření by také měla být v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO).

Dohodu musí formálně schválit plénum Evropského parlamentu a Rada EU. Až se tak stane, sankční systém bude moci vstoupit v platnost.

TZ

Napsat komentář