Ministerstvo vnitra chce za 1,5 mil. Kč zjistit, jak komunikují Ukrajinci v ČR

průzkum ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra hledá firmu, která zjistí, jak a prostřednictvím čeho komunikuji uprchlíci z Ukrajiny v Česku. Podle mluvčí úřadu Hany Malé výsledky výzkumu napomohou při tvorbě další komunikační strategie pro tuto komunitu. Bude tak možné posílit boj proti dezinformacím a integrační aktivity. Analýza má vyjít maximálně na 1,5 milionu korun. Uprchlickou vlnu vyvolal loni vpád ruské armády na Ukrajinu.

Veřejnou soutěž na výzkum ministerstvo vnitra vypsalo 6. října, popsat má komunikační kanály využívané Ukrajinci s udělenou dočasnou ochranou v ČR. Zjistit má také, zda uprchlíci z Ukrajiny důvěřují oficiálním informačním zdrojům a jaký je důvod, pokud jim nedůvěřují. Provedeno má být mimo jiné 100 hloubkových rozhovorů s uprchlíky. Zakázka je malého rozsahu, maximální cena je stanovená na 1,5 milionu korun včetně daně z přidané hodnoty. „Financování je zajištěno ze zdrojů UNICEF,“ řekla mluvčí Malá.

V Česku žijí s dočasnou ochranou stovky tisíc lidí z Ukrajiny, většinu tvoří podle dřívějších informací ministerstva vnitra ženy a děti. Běžencům to umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh. Dočasná ochrana zatím pro ukrajinské uprchlíky platí do konce března příštího roku, ve Sněmovně je vládní návrh na její prodloužení o rok do konce března 2025.

TZ