Nezaměstnanost v Česku dál klesá, v květnu se snížila o 0,1 procentního bodu na 3,5 procenta. Bez práce bylo téměř 254 000 lidí, o 7 790 méně než v dubnu. Počet volných pracovních míst se naopak zvýšil o zhruba 1200 na 285 700. Pracovní trh ovlivňují s příchodem letního počasí sezonní práce, vyplývá z údajů Úřadu práce ČR. Podle analytiků údaje potvrzují, že se hospodářská recese na trhu práce neprojevila a už se ani neprojeví. Firmy se podle nich nadále potýkají s nedostatkem pracovníků.
„Recese v české ekonomice byla jen velmi mělká a krátkodobá, v míře nezaměstnanosti se neprojevila a už neprojeví. České firmy ukázaly velkou odolnost a stabilitu, v dalším růstu je naopak brzdí spíše nedostatek kvalitních zaměstnanců. Řada firem chce dále růst, v letošním roce chtějí spíše nabírat než propouštět. Oživení české ekonomiky tak sice bude pozvolné a pomalé, nicméně nezaměstnanost český trh trápit ani nadále nebude,” míní expertka PwC na řízení lidských zdrojů Andrea Linhartová Palánová.
„Pracovní trh nadále ovlivňují sezonní práce, které jsou v plném proudu. Především ve stavebnictví, v gastronomii, cestovním ruchu, hotelnictví, zemědělství a zahradnictví, ale také v lesnictví, rybářství, lázeňství či těžbě. S příchodem letního počasí se v menší míře objevují v evidenci Úřadu práce ČR nabídky letních brigád. Zaměstnavatelé ale většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance,” komentoval vývoj nezaměstnanosti v Česku ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Zaměstnavatelé prostřednictvím úřadů práce momentálně hledají na letní sezonu brigádníky v pohostinství, gastronomii či prodejnách, pomocníky ve výrobě, pokojské, číšníky a servírky v rekreačních resortech, případně sezonní pracovníky na koupalištích a ve stáncích, uklízeče nebo brigádníky v lesnictví nebo zahradnictví. Dlouhodobě mají zájem o zaměstnance převážně v dělnických a vysoce odborných profesích, poptávka přetrvává i po kvalifikovaných řemeslnících.
Generální ředitel personální agentury Randstad Česká republika Martin Jánský upozornil na to, že podniky mají v důsledku nízké nezaměstnanosti problém s hledáním zaměstnanců, zejména řemeslníků a kvalifikovaných pracovníků. Situaci by podle něj pomohlo, kdyby stát vyřešil otázku zkrácených úvazků, které se zaměstnavatelům nevyplatí nabízet.
Nejvyšší nezaměstnanost byla v květnu znovu v Ústeckém kraji, a to 5,3 procenta, následoval Moravskoslezský kraj, kde činila 4,8 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla v Jihočeském, Zlínském kraji a v Kraji Vysočina, kde dosáhla shodně 2,5 procenta.
V mezinárodním srovnání mělo Česko podle posledních dostupných dat evropského statistického úřadu Eurostat za duben druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii – podle této metodiky dosáhla 2,7 procenta, přičemž průměr EU činil šest procent.
TZ