Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje je Krkoška

Jan Krkoška

Moravskoslezským hejtmanem zastupitelé zvolili náměstka pro regionální rozvoj a turistický ruch Jana Krkošku (ANO). Ve funkci nahradil Iva Vondráka (zvolen za ANO), který na začátku jednání zastupitelstva rezignoval. Vondrák kraj vedl od roku 2016. Krkošku podpořilo 44 zastupitelů, proti jich bylo pět a hlasování se zdrželo 13 zastupitelů.

Vondrák, který je i poslancem, byl dlouhodobým kritikem hnutí ANO. Spory s hnutím vyvrcholily po letošní volbě prezidenta. Hejtman v ní veřejně podpořil nynějšího prezidenta Petra Pavla na úkor svého tehdejšího stranického šéfa a bývalého premiéra Andreje Babiše. Posléze opustil hnutí i poslanecký klub ANO. V čele kraje chtěl ale zůstat do konce funkčního období. Krajské volby se konají příští rok. Zastupitelé  měli projednávat návrh na Vondrákovo odvolání, hejtman však oznámil rezignaci.

Krkoška se stal krajským zastupitelem stejně jako Vondrák v roce 2016. Už v prvním funkčním období byl náměstkem a staral se o regionální rozvoj a turistický ruch, náměstkem zůstal i po volbách v roce 2020 a na starosti měl stejný resort. Krkoška v minulosti působil jako obchodní ředitel, byl také místostarostou Krnova na Bruntálsku a dosud je v Krnově členem rady města. Je rovněž předsedou Rady pro cestovní ruch Euroregionu Praděd.

Krkoška po zvolení poděkoval Vondrákovi. Řekl, že pod jeho vedením se kraj dynamicky posunul. Nový hejtman připomněl, že po boku Vondráka prožil sedm let, ale před časem se politicky názorově rozešli. “Jeho práce si ale nesmírně vážím a tato situace je nelehká,” uvedl Krkoška, který zvolení hejtmanem vnímá jako závazek vůči občanům. Dodal, že je týmovým hráčem a je připraven se dál soustředit na priority koaličního programu. Novou náměstkyní místo Krkošky zastupitelé zvolili Šárku Šimoňákovou (ANO).

V kraji po volbách utvořilo koalici ANO, ODS kandidující společně s TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD, v pětašedesátičlenném zastupitelstvu měla po volbách převahu 46 hlasů. Po volbách získalo ANO 24 mandátů, v současnosti má klub hnutí 19 mandátů. ODS obsadila deset míst, lidovci sedm a ČSSD pět. Předseda zastupitelského klubu hnutí ANO Josef Bělica, který vedl vyjednávání s koaličními partnery řekl, že výměna hejtmana je pouze personální změnou uvnitř nejsilnějšího politického klubu zastupitelů. Koalice podle něj zůstává zachována ve stejném složení. “Krajská koalice je silná a jednotná,” míní Bělica.

V opozici skončili po volbách Piráti s devíti mandáty, komunisté se čtyřmi místy a SPD, která po volbách měla šest křesel, ale pět zastupitelů je nyní bez politické příslušnosti.

Čtyřiašedesátiletý Vondrák v únoru opustil nejen hnutí, ale i poslanecký klub ANO. Pozici hejtmana zastával od roku 2016. Ještě před posledním březnovým zasedáním zastupitelstva ho klub krajských zastupitelů hnutí ANO podpořil a Vondrák zůstával v čele kraje. Na tehdejším jednání zastupitelstva nepadl žádný návrh na jeho odchod z funkce. V květnu byl Vondrák odvolán z čela sněmovního školského výboru.

TZ

Foto: Deník/Vladimír Pryček

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...