Nezaměstnanost v ČR v prosinci vzrostla, podle analytiků kvůli sezoně

Vývoj nezaměstnanosti v ČR 11-12 2023

Nezaměstnanost v Česku v prosinci vzrostla na 3,7 procenta z listopadových 3,5 procenta. Počet lidí bez práce se od října zvýšil a volných míst ubylo, poprvé od loňského ledna tak bylo více registrovaných uchazečů o zaměstnání než volných míst. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Podle analytiků stojí za zvýšením nezaměstnanosti především sezonní vlivy. Ty se projeví i v lednu, kdy analytici čekají zvýšení nezaměstnanosti ke čtyřem procentům. Napětí na trhu práce ale podle nich potrvá nadále.

Lidí bez práce bylo na konci prosince 279 227, proti předchozímu měsíci jich přibylo 16 000. Počet volných míst klesl o 7 000 na 271 789. V prosinci 2022 byl podíl nezaměstnaných stejný jako loni. Bez práce bylo tehdy 271 803 lidí a volných míst 288 647.

Nejvyšší nezaměstnanost má Ústecký kraj, v prosinci tam činila 5,7 procenta. Naopak nejnižší podíl nezaměstnaných byl v prosinci v Praze, kde činil 2,8 procenta.

Podle analytiků je nezaměstnanost navzdory slabému hospodářskému vývoji země nízká a za jejím prosincovým zvýšením stojí hlavně sezonní vlivy. Podle generálního ředitele společnosti Randstad ČR Martina Jánského se ale do určité míry projevilo i ochlazení spotřebitelské poptávky. „Češi vloni méně utráceli, což se projevilo na nižším zájmu podniků o nábor sezonních pracovníků, který v závěru roku jinak tradičně registrujeme v retailu, e-commerce nebo logistice. I jejich poptávka byla v tomto případě nižší než v minulosti,” uvedl.

Přestože počet uchazečů o práci poprvé od loňského ledna překročil počet volných pracovních míst, podle ekonoma Deloitte Václava Frančeho to neznamená zásadní změnu situace na trhu práce. „Pokud uvážíme dosažitelné nezaměstnané, pořád jich je méně než volných pracovních míst,” podotkl. „Vidíme, že firmy hlavně v průmyslu opatrně propouštějí. Na druhou stranu, propuštění zaměstnanci v současné situaci nebudou mít problém si najít novou práci jinde v ekonomice,” míní.

Ze strany zaměstnavatelů stále přetrvává zájem o zaměstnance převážně v technických a dělnických profesích. Dlouhodobá poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících. Na přibližně tři čtvrtiny volných míst zaměstnavatelé hledají uchazeče se základním či nižším vzděláním, dvě třetiny pak jsou místa vhodná i pro cizince. Bez práce jsou nejčastěji lidé s nižší kvalifikací, především vyučení bez maturity a se základním vzděláním. Průměrný věk nezaměstnaných byl v prosinci 42,8 roku.

Od napadení Ukrajiny Ruskem v únoru 2022 do konce loňského roku získalo v Česku práci 352 016 Ukrajinců s dočasnou ochranou. Někteří z nich se ale vrátili domů nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci prosince 2023 jich na území ČR pracovalo 122 283. Nejčastěji Ukrajinci pracují jako pomocníci ve stavebnictví, výrobě a v dopravě nebo montážní dělníci výrobků a zařízení, dále také jako obsluha stacionárních strojů a zařízení.

Nezaměstnanost v Česku dlouhodobě patří mezi nejnižší v Evropské unii. Podle údajů Eurostatu mělo Česko v listopadu nejnižší míru nezaměstnanosti, když činila 2,4 procenta. Průměr EU byl 5,9 procenta. Eurostat používá pro měření nezaměstnanosti jinou metodiku než Úřad práce ČR.

TZ