Slovenská vláda chce zdanit slazené nápoje i rozdělit veřejnoprávní RTVS

slazené nápoje daně Slovensko

Slovenská vláda plánuje navrhnout zvláštní zdanění slazených nápojů, dále rozdělení veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) na dvě instituce i zavedení plnohodnotného 13. důchodu. Tyto změny jsou součástí letošního záměru kabinetu premiéra Roberta Fica, který nastoupil do úřadu loni v říjnu.

Zavedení daně ze slazených nealkoholických nápojů, jejíž výše bude záviset na obsahu použitého sladidla, má podle předlohy motivovat spotřebitele ke zdravějšímu způsobu života a zvýšit příjmy státu. Parametry nové daně ministerstvo financí zatím neoznámilo. Dříve uvedlo, že podobnou daň zavedla v Evropě desítka států; ze sousedních zemí Slovenska pak Maďarsko a Polsko.

Zdanění slazených nápojů včetně džusů jako jedno z možných opatření na ozdravení veřejných financí Slovenska bylo už součástí balíku, který představila předchozí slovenská vláda odborníků. Při sazbě 40 eurocentů (9,90 Kč) za litr by stát mohl z této daně podle tehdejšího odhadu získat 240 milionů eur (5,9 miliardy korun) ročně. Předloni každý obyvatel Slovenska, které má 5,4 milionu obyvatel, vypil v průměru celkově zhruba 131 litrů přislazených a sirupových nápojů, jakož i ovocných šťáv.

Potravinářská komora Slovenska se ještě loni na podzim postavila proti zvyšování daní na potraviny, nápoje či tabák. Ficův kabinet pak ve svém prvním konsolidačním balíčku prosadil kromě jiného zvýšení spotřební daně na lihoviny a tabákové výrobky.

Nynější slovenská vláda už ve svém programovém prohlášení uvedla, že zváží zavedení daně ze slazených nápojů. Stejnou možnost ohlásila i ohledně rozdělení RTVS na dvě samostatné instituce, televizi a rozhlas, tedy návrat k modelu fungování těchto médií před rokem 2011. Opozice už tehdy takový krok označila za snahu nové vlády ovládnout veřejnoprávní média.

Podle vládního materiálu by kabinet návrh nového zákona o Slovenské televizi měl projednat letos v březnu. Nynější vládní politici na Slovensku v minulosti opakovaně zpochybňovali objektivitu RTVS, ale i jiných médií. Čtyřnásobný premiér Fico po jmenování do čela své současné vlády označil některá soukromá média včetně nejsledovanější televize Markíza za nepřátelská.

Ficova vláda hodlá prosadit také zavedení plnohodnotného 13. důchodu pro lidi, kteří pobírají některou z různých typů penzí. Dostali by tak jednu penzi ročně navíc ve výši průměrného důchodu pro daný typ pobírané penze, nejméně 300 eur (7400 korun).

TZ

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...