Rejstřík trestů nebude několik dní dostupný

výpisy z rejstříku trestů online

Výpisy z rejstříku trestů nebudou několik dní dostupné kvůli přechodu na nový systém. Vygenerovat nepůjdou ani z Portálu občana, ani na pobočkách Czech Point. K datům z rejstříku se nedostanou ani žádné úřady a další orgány veřejné moci. Informovala o tom Anna-Marie Lichtenbergová z oddělení komunikace Digitální a informační agentury (DIA).

Odstávka potrvá od večera 4. října do rána 8. října. „Vzhledem k rozměru přechodu na nový systém se mohou objevit komplikace i po plánované odstávce,“ podotkla Lichtenbergová. DIA proto doporučuje vyřídit veškeré žádosti o výpis z rejstříku před plánovanou odstávkou. Lidé ho nejčastěji chtějí kvůli prokázání bezúhonnosti při nástupu do nového zaměstnání.

„Přechod na nový systém spravující takto velké množství dat je záležitost, kterou nechceme podcenit a odstávka je z toho důvodu delší. Díky tomu jak je dnes snadné a rychlé podání vyřídit online, doufáme, že občany ani úředníky citelně nezasáhne,“ dodala Lichtenbergová.

O výpis lze požádat na Portálu občana s použitím identity občana nebo prostřednictvím datové schránky. Obě tyto možnosti jsou zdarma. Výpis lze také získat na pobočce Czech Point. K tomu je potřeba mít s sebou doklad totožnosti, cena za tuto službu je 100 korun.

Rejstřík trestů vznikl jako samostatný subjekt na základě zákona z roku 1994. Předtím evidenci vedla státní zastupitelství, respektive prokuratury. V době přijetí zákona vyžadovalo vedení evidence rozsáhlou práci s písemnými dokumenty.

TZ

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...