Sběr lajků v participativním rozpočtu v Brně nebude od příštího roku nutný

like rozpočet Brno

Participativní rozpočet v Brně bude v příštím roce jednodušší. Nově nebude nutné sbírat podporu u jednotlivých projektů ve formě 300 “líbí se mi” či 50 podpisů na papírových arších, rozhodlo vedení města. Stávající proces dvoufázového sběru podpory je matoucí, uvedl v tiskové zprávě radní pro participaci.

Participativní rozpočet Dáme na vás byl spuštěn v roce 2017. Navrhované projekty dosud nejprve musely zaujmout určitý počet lidí, následně je magistrát posuzoval z hlediska proveditelnosti. O postoupivších projektech ve finálním hlasování opět rozhodovali lidé. Nově se bude hlasovat až v konečné fázi.

„Novinku zajisté ocení jak navrhovatelé, tak samotní občané. Úpravu zásad uvítají také městské části, které se na projektech podílejí a prověřují je. Sbírání podpory dvoufázově je totiž pro mnoho Brňanů matoucí. Často vznikala nedorozumění po prvním kole sběru podpory, přičemž projekty nedostaly souhlas magistrátu nebo městských částí. Touto změnou pravidel se participativní rozpočet zpřehlední,“ uvedl radní.

Od příštího ročníku se bude u všech podnětů, kterých město eviduje průměrně 120 ročně, posuzovat proveditelnost. Následovat bude podzimní hlasování lidí a projekty s nejvyššími počty hlasů vzniknou. Letos je finálové hlasování v plánu na listopad. Mezi podpořenými a proveditelnými projekty je třeba rozšíření povědomí mezi žáky škol o lidském papilomaviru (HPV), lepší zpřístupnění městských hal lidem s postižením nebo podpora péče o volně žijící zvířata v Brně.

TZ