Zaslání penze poštou od září zdraží z 29 na 35 Kč

senior důchod poplatky

Doručení penze poštou od září zdraží o šest korun. Za zaslání se lidem místo dosavadních 29 korun z důchodu strhne 35 korun. ČTK o tom informovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Doporučuje nechat si peníze posílat na bankovní účet. Zvýšení poštovného se netýká lidí, kteří důchod začali pobírat před rokem 2010. Za ně poplatek bude dál hradit ČSSZ.

Úřad podle údajů na svém webu loni zasílal poštou 674 100 důchodů. Na bankovní konto jich poskytoval 2,13 milionu. Celkem 25 300 penzí pak vyplácel do seniorských domovů a jiných zařízení. Letos v červenci si penzi nechalo poštou posílat 627 000 lidí a do banky pak 2,17 milionu.

„Výplata důchodu v hotovosti prostřednictvím České pošty je zpoplatněna a za každou splátku důchodu zaplatí klient od 1. září 2023 částku 35 korun místo původních 29 korun. Jedná se o zvlášť stanovenou cenu mimo standardní sazebník České pošty. O tento poplatek je pak ponížena vyplácená částka důchodu,“ uvedla správa.

Úřad hradí poplatek za lidi, kterým přiznal penzi před rokem 2010 a kteří mají od konce roku 2009 nárok aspoň na jeden důchod, tedy například na pozůstalostní. Těm, kteří mají důchod pak až od roku 2010, se poplatek strhává každý měsíc z penze. Případné nesrovnalosti ve vyplácené částce je nutné řešit přímo na pobočce pošty.

ČSSZ doporučuje důchodcům a důchodkyním nechat si posílat peníze na účet, nebo na účet manžela či manželky. O změnu výplaty je možné úřad požádat. Oba tiskopisy jsou ke stažení na portálu úřadu. Vyplněné žádosti s vlastním podpisem, případně s podpisem manžela či manželky a potvrzením od banky se podávají v okresních sociálních správách. Na konto registrovaných partnerů a partnerek, druhů a družek, dětí či vnoučat je možné částku zasílat, pokud jsou důchodcovým opatrovníkem. Při zakládání nového účtu by se lidé měli v bance zeptat, jestli má s ČSSZ uzavřená „pravidla pro poukaz výplat důchodů na účty“, upozornilo tiskové oddělení úřadu.

„U každé změny způsobu výplaty platí, že je provedena co nejdříve po doručení žádosti, zpravidla od druhého výplatního měsíce po datu doručení žádosti,“ uvedlo tiskové oddělení. Podle zákona by peníze na účet měly začít chodit nejpozději od třetího výplatního měsíce po doručení žádosti.

TZ