Přeskočit na obsah

Na digitalizaci dostaly ZŠ ke konci května 1,5 miliardy Kč z plánu obnovy

digitalizace školství dotace

Základní školy obdržely ke konci května zhruba 1,5 miliardy korun na podporu digitalizace z evropských dotací Národního plánu obnovy. Vyplývá to z informací na webu ministerstva školství.

Peníze dostaly školy, které již učí nebo od září budou učit podle nových učebních plánů s důrazem na informatiku. Školy, které plánují přechod na upravený vzdělávací program až od roku 2023, by měly podporu získat v příštím roce.

Ministerstvo školství loni schválilo takzvanou malou revizi rámcových vzdělávacích programů, ve které zdůraznilo informatiku a zároveň redukovalo některé části učiva. Školy mohly podle nových učebních plánů začít učit od září. Povinně se jim budou muset přizpůsobit nejpozději od září 2023, na druhém stupni o rok později. Vláda ve svém prohlášení slíbila, že do konce roku 2023 dokončí i další úpravy učebních plánů a podpoří ve vzdělávání porozumění učivu před memorováním.

„Součástí digitalizace je vybavení škol digitálními technologiemi. Školy, které již učí nebo začnou učit podle revidovaného kurikula od září 2022, obdržely k 30. květnu 2022 1,47 miliardy Kč na nákup pokročilých digitálních technologií. Školy, které plánují revizi školního vzdělávacího programu až od roku 2023, obdrží prostředky v příštím roce,“ uvedlo ministerstvo.

Úřad připomněl, že už v období epidemie v roce 2020 dostaly školy 1,3 miliardy korun na mobilní digitální pomůcky pro distanční výuku. Do konce letošního června podle něj mají získat další půl miliardy. Cílem je podle úřadu snížení nerovností mezi žáky v přístupu ke kvalitnímu vzdělání.

Peníze z Národního plánu obnovy z fondu EU bude ČR rozdělovat do roku 2026. Plán vznikl jako nástroj ke zmírnění dopadů epidemie a znovunastartování ekonomiky s využitím evropských peněz z Nástroje pro oživení a odolnost EU v letech 2021 až 2027. ČR by měla ve formě grantů získat zhruba 180 miliard korun. Ministerstvu školství má připadnout 23 miliard. Rozpočet resortu s penězi z EU činí letos zhruba 249,5 miliardy korun, bez dotací z EU 236,7 miliardy.

Peníze z Národního plánu obnovy mají jít ve školství kromě digitalizace na modernizaci metod a obsahu učení, snížení nerovností ve vzdělávání, doučování a zdravotnický výzkum. Ministerstvo v únoru uvedlo, že zhruba miliardu korun obdrží školy na doučování žáků po výpadku prezenční výuky při epidemii a dvě miliardy korun na podporu sociálně znevýhodněných žáků.

Další tři miliardy korun mají dostat vysoké školy na zavádění nových forem učení. Za přibližně 7,2 miliardy korun by se měly dostavět vysokoškolské budovy se zvláštní infrastrukturou. „Výzva bude vyhlášena na dostavbu kampusů Univerzity Karlovy Mephared 2 v Hradci Králové a Biocentrum na Albertově a na BioPharma Hub Masarykovy univerzity,“ uvedlo ministerstvo. Pět miliard korun půjde na excelentní výzkum a vývoj ve zdravotnictví.

Zdroj: allnews.cz

Napsat komentář