Exekucí proti loňsku přibylo o 48 600, je jich 4,08 milionu

peníze rozpočet ČR 2022

Exekucí v ČR přibylo. Na začátku července jich bylo zhruba o 48 600 víc než loni. Celkem se vede 4,08 milionu exekučních řízení. Dlužníků či dlužnic je ale o 6 200 méně než minulý rok. Nějakou exekuci má 660 200 osob. Aktuální údaje zveřejnila Exekutorská komora ČR. Podle ní je za úbytkem zadlužených zastavování takzvaných bagatelních exekucí a za růstem počtu řízení zhoršování ekonomické situace. Exekucí i lidí, kteří je mají, je podle statistik ale i tak výrazně méně než před několika lety.

“Už v dubnu jsme vzhledem k aktuálnímu ekonomickému vývoji předpovídali možný nárůst počtu exekucí, nicméně to se může samozřejmě ještě změnit. Do počtu exekučních řízení se nepříznivá ekonomická situace naplno promítá vždy se zpožděním,” uvedl prezident komory Jan Mlynarčík.

V Česku se konala zatím dvě kola milostivého léta pro dlužníky. Pokud splatili původní dluh u veřejných institucí, odpustily se jim úroky, penále a další platby. Exekuce se zastavila. Ve třetím kole, které potrvá do konce listopadu, je možné se teď za splnění určitých podmínek snadněji zbavit daňových nedoplatků a dluhů na sociálních odvodech.

Na začátku července mělo exekuce 660 177 lidí. Loni komora evidovala zhruba o 6200 zadlužených víc, celkem asi 698 000. Podle vedení komory je za poklesem zastavování bagatelních exekucí s nízkými částkami. Nejvíc osob s exekučními řízením bylo v roce 2017, a to celkem 863 000. Od té doby počet do loňska klesal.

Exekucí se vedlo letos na začátku druhého pololetí bezmála 4,08 milionu. Loni jich bylo 4,03 milionu, tedy o 48 600 méně. Dosud nejvyšší počet zaznamenala komora v roce 2018, a to 4,68 milionu řízení.

Údaje o exekucích začaly před několika lety sledovat a analyzovat neziskové organizace ve svém projektu Mapa exekucí. Upozorňovaly na problém předlužení a jeho dopady na zaměstnanost, vzdělávání, životní úroveň regionů i hlasování ve volbách. S komorou se pak na poskytování údajů ale nedohodly. Exekutoři začali část dat zveřejňovat sami.

Podle Mapy exekucí bylo loni v Česku v exekucích 7,6 procenta obyvatel. Loni se po zadlužených vymáhalo kolem 620 miliard korun.

Komora uvedla, že průměrnému dlužníkovi řízení přibývá. V roce 2016 na něj připadalo 5,3 exekuce. V roce 2021 to bylo 6,37 exekuce. V minulém roce počet klesl na 6,15 a letos se zvedl na 6,19 exekuce. Postupně se zvyšuje i průměrný věk dlužníků. Letos v pololetí dosáhl 46,5 roku. V roce 2016 bylo člověku v exekuci v průměru o 2,5 roku méně.

Nejvyšší podíl obyvatel v exekuci byl loni podle komory v okresech Most, Ústí nad Labem a Chomutov. Situace se v posledních letech nemění. Podle Mapy exekucí Mělo v okrese Most exekuce 18 procent obyvatel. Pět ze šesti zadlužených mělo víc řízení, vyplývá z mapy. Naopak nejmenší exekuční zátěž si nesou podle komory lidé v okresech Žďár nad Sázavou, Brno-venkov a Praha-východ.

TZ

#EVENT #KONFERENCE

Žádné události