Do registru turistů budou nahlížet finanční úřady i policie

turisté registr

Finanční úřady, statistici či policisté budou moci nahlížet do chystané on-line databáze e-Turista s osobními údaji turistů. Uvedl to server iROZHLAS.cz. Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které plánuje spuštění registru v roce 2025, bude databáze zabezpečená. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) podle serveru nepodal k registru turistů žádné připomínky.

Podle návrhu novely MMR se nově budou všechny údaje o turistech ubytovaných v Česku sbírat do centrální databáze ministerstva. Ubytovat hosta bez prokázání totožnosti novela zakazuje pod pokutou až 100.000 korun. V registru bude uvedeno jméno a příjmení turisty, datum narození, státní občanství i účel pobytu. Do databáze budou moci nahlížet finanční úřady, Český statistický úřad, Finanční analytický úřad, živnostenský úřad v dané obci, samotná obec, MMR a v případě cizinců také cizinecká policie.

„Registr e-Turista nezavádí nic nového. V obcích, kde využívají poplatek z pobytu, jsou už dnes vedeny totožné údaje do ubytovací knihy – včetně občanů ČR. Registr jenom tuto povinnost digitalizuje,“ sdělila serveru mluvčí MMR Veronika Hešíková. Knihy hostů se ale nyní podle serveru vedou jen v obcích, které vybírají poplatek z pobytu, zatímco e-Turista by sbíral informace i z obcí bez ubytovacího poplatku. Už nyní mohou vybrané státní orgány do ubytovacích knih nahlížet, informace z nich si však musí speciálně vyžádat u jednotlivých ubytovatelů.

V důvodové zprávě k novele se píše, že díky registru se zabezpečení dat turistů oproti současné situaci zvýší. „Zatímco dnes jsou fyzicky zapisována do knih, k nimž může mít přístup prakticky kdokoliv, v budoucnu budou data ukládána v zabezpečeném elektronickém systému,“ uvádí zpráva.

Ministerstvo spravedlnosti k návrhu poslalo připomínky, podle kterých je s otazníkem, zda sběr informací o ubytovaných obstojí, když ústava garantuje právo na soukromí. Například ÚOOÚ však v loňském připomínkovém řízení k novele žádné výhrady neuvedl. „Úřad připomínky neuplatnil,“ sdělil serveru mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

Stát oznámil přípravu registru e-Turista už zhruba před třemi lety. V minulých letech MMR zdůvodňovalo vznik registru například tím, že se sníží administrativní zátěž ubytovatelů i obcí a zefektivní se výběr ubytovacích poplatků. Sběr dat o ubytovaných turistech podle ministerstva také pomůže zlepšit marketingové aktivity v cestovním ruchu.

TZ/ČTK

Foto: Pixabay

#EVENT #KONFERENCE

17Zář2024

NO-DIG 2024

Hotel Palcát a LH Hotel Dvořák, Tábor

Zobrazit více...